Książka telefoniczna E-Zapytanie Klawisze dostępu
Jesteś tutaj: Strona główna » Urząd Pracy » Kodeks Etyczny Pracowników PUP w Prudniku

Kodeks Etyczny Pracowników PUP w Prudniku

KODEKS ETYCZNY PRACOWNIKÓW

POWIATOWEGO URZĘDU PRACY W PRUDNIKU

 

Pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym składa ślubowanie:

„Ślubuję uroczyście, że na zajmowanym stanowisku będę służyć państwu polskiemu i wspólnocie samorządowej, przestrzegać porządku prawnego i wykonywać sumiennie powierzone mi zadania”.

PREAMBUŁA

Celem Kodeksu jest sprecyzowanie wartości i standardów zachowania pracowników samorządowych zatrudnionych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Prudniku, związanych z pełnieniem przez nich obowiązków, zebranie ich w postaci katalogu.


ZASADY OGÓLNE

Artykuł 1

  1. Kodeks wyznacza standardy postępowania pracowników Powiatowego Urzędu Pracy w Prudniku, w związku z wykonywaniem przez nich zadań publicznych.
  2. Zasady określone w niniejszym kodeksie winny być stosowane przez wszystkich pracowników zatrudnionych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Prudniku posiadających status pracownika samorządowego, o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2008r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. Nr 223, poz. 1458 z późn. zm.)
  3. Pracownicy samorządowi traktują pracę jako służbę publiczną, na zajmowanych stanowiskach służą państwu i społeczności powiatowej, przestrzegają porządku prawnego i wykonują powierzone zadania.
  4. Niniejszy Kodeks naruszają pracownicy , którzy wskutek postępowania, zarówno w miejscu pracy, jak i poza nim, ryzykują utratę zaufania niezbędnego do wykonywania zadań publicznych.

 

ZASADY POSTĘPOWANIA

Artykuł 2

  1. Pracownicy samorządowi pełniący służbę publiczną zobowiązani są dbać o wykonywanie zadań publicznych oraz o środki publiczne z uwzględnieniem interesu państwa, powiatu oraz indywidualnego interesu obywateli.
  2. W szczególności pracownicy samorządowi powinni przestrzegać i działać zgodnie z zasadami:
  • praworządności,
  • bezstronności i bezinteresowności,
  • równości bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, orientację seksualną, przekonania polityczne i wyznanie religijne lub przynależność związkową,
  • jawności,
  • poufności i ochrony danych osobowych,
  • dostępności usług,
  • uczciwości i rzetelności, odpowiedzialności,
  • sumiennego wykonywania polecenia zwierzchników,
  • powściągliwego wypowiadania poglądów w miejscach publicznych na temat swego urzędu, organów powiatu i jednostek powiatowych,
  • godnego zachowania w miejscu pracy i poza nim,
  • odpowiedzialności,
  • uprzejmości i życzliwości w kontaktach z obywatelami, zwierzchnikami, radnymi, podwładnymi i współpracownikami.

 

WYKONYWANIE ZADAŃ

Artykuł 3

  1. Służba publiczna opiera się na zaufaniu publicznym i wymaga od pracowników samorządowych poszanowania Konstytucji i prawa oraz stawiania interesu publicznego ponad interes osobisty. Obywatele oczekują od pracowników samorządowych wysokich standardów etycznych zachowań.

 

Artykuł 4

  1. Pracownicy samorządowi działają bezstronnie i bezinteresownie:
  • nie dopuszczają do podejrzeń o związek między interesem publicznym i prywatnym,
  • nie podejmują żadnych zadań, które kolidują z obowiązkiem służbowym,
  • nie uczestniczą w podejmowaniu decyzji, naradach lub opiniowaniu w sprawach, w których mają bezpośredni lub pośredni interes osobisty,
  • równo traktują wszystkie strony, nie ulegając naciskom i nie przyjmując zobowiązań wynikających z pokrewieństwa, znajomości lub przynależności,
  • nie czerpią korzyści materialnych ani osobistych za prowadzenie spraw służbowych, nie działają też w prywatnym interesie osób lub grup osób,
  • szanują prawo obywateli do informacji mając na względzie jawność działania , dochowując przy tym tajemnicy ustawowo chronionej,
  • nie manifestuje swych poglądów i sympatii politycznych,

 

Artykuł 5

  1. Pracownicy samorządowi wykonują obowiązki rzetelnie, sumiennie, z szacunkiem dla innych i poczuciem godności własnej.
  2. Pracownicy samorządowi ponoszą odpowiedzialność za decyzje i działania, nie unikając trudnych rozstrzygnięć.
  3. Pracownicy samorządowi ujawniają próby marnotrawstwa, defraudacji środków publicznych, nadużywania władzy lub korupcji odpowiednim instytucjom lub organom.
  4. Pracownicy samorządowi zgłaszają wątpliwości dotyczące legalności lub celowości decyzji podejmowanych w urzędzie bezpośredniemu przełożonemu lub w przypadku braku reakcji Dyrektorowi Powiatowego Urzędu Pracy w Prudniku.

 

Artykuł 6

  1. Do obowiązków pracownika samorządowego należy sumienne i staranne wypełnianie poleceń przełożonego.
  2. Jeżeli w przekonaniu pracownika samorządowego polecenie przełożonego jest niezgodne z prawem, pracownik ten powinien przedstawić mu swoje zastrzeżenia a w razie pisemnego potwierdzenia polecenia, powinien je wykonać, zawiadamiając jednocześnie Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Prudniku o zastrzeżeniach, a w przypadku polecenia Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Prudniku Starostę Prudnickiego.
  3. Pracownikowi samorządowemu nie wolno wykonywać poleceń, których wykonanie według jego przekonania stanowiłoby przestępstwo .

 

Artykuł 7

  1. Pracownicy samorządowi rozwijają swoje kompetencje i wiedzę zawodową potrzebne do jak najlepszego wykonania powierzonych zadań, a urząd stwarza im do tego możliwości.
  2. Pracownicy samorządowi są lojalni wobec urzędu i zwierzchników.

 

Artykuł 8

  1. W kontaktach z obywatelami pracownicy samorządowi zachowują się uprzejmie, są pomocni i udzielają odpowiedzi na skierowane do nich pytania wyczerpująco i zrozumiale.
  2. Pracownicy samorządowi zobowiązani są wszechstronnie i cierpliwie uzasadnić podjęcie decyzji odmownej.
  3. Stanowczo reagować, gdy obywatel swoim działaniem, bądź zachowaniem – zwłaszcza pod wpływem alkoholu – uchybia powadze urzędu.

 

ODPOWIEDZIALNOŚĆ DYSCYPLINARNA I PORZĄDKOWA

 

Artykuł 9

Pracownicy samorządowi za nieprzestrzeganie Kodeksu ponoszą odpowiedzialność porządkową lub dyscyplinarną określoną w Kodeksie Pracy.

Strona dodana przez: Radosław Nosidlak (2020-12-01 11:48:38)

Fotokod (QR Code) - zapisz adres strony w komórce

QR CODE Jeśli posiadasz w swoim telefonie aplikację odczytującą Fotokody (kody QR), możesz z łatwością zapisać adres do tej strony. Wystarczy uruchomić aplikację i nakierować aparat na ten kod, a adres strony zostanie wyświetlony w telefonie. Dzięki temu możesz błyskawicznie przesłać link znajomym przez wiadomość SMS, lub zapisać go w telefonie i odwiedzić ją później.

Adres: http://pup-prudnik.pl/strona/kodeks-etyczny-pracownikow-pup-w-prudniku/319