Powiatowy Urząd Pracy w Prudniku
http://pup-prudnik.pl/wydarzenie/507/nabor-wnioskow-o-przyznanie-srodkow-z-rezerwy-krajowego-funduszu-szkoleniowego

Nabór wniosków o przyznanie środków z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego

W związku z posiadanymi środkami w ramach rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego w kwocie 52 507,00 zł, które pozostały z puli środków rezerwy przyznanych na 2022r., Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Prudniku ogłasza nabór wniosków o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy.

Do składania wniosków zapraszamy pracodawców, którzy mają siedzibę lub prowadzą działalność gospodarczą na terenie Powiatu Prudnickiego.

Przyjmowanie wniosków będzie prowadzone w terminie od dnia 19.10.2022 r. do dnia 28.10.2022 r. w Powiatowym Urzędzie Pracy w Prudniku.

Priorytety Rady Rynku Pracy tzw. Rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego w roku 2022:

  1. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia
    W ramach niniejszego priorytetu środki KFS będą mogły sfinansować kształcenie ustawiczne osób wyłącznie w wieku powyżej 45 roku życia. Decyduje wiek osoby, która korzysta z kształcenia ustawicznego, w momencie składania przez pracodawcę wniosku o dofinansowanie w PUP. W uzasadnieniu należy wykazać potrzebę nabycia umiejętności.
  2. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności
    Wnioskodawca składający wniosek o środki w ramach powyższego priorytetu powinien udowodnić posiadanie przez kandydata na szkolenie orzeczenia o niepełnosprawności tj. przedstawić orzeczenie o stopniu niepełnosprawności kandydata na szkolenie bądź oświadczenie o posiadaniu takiego orzeczenia. W uzasadnieniu należy wykazać potrzebę nabycia umiejętności.
  3. Wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców
    W ramach tego priorytetu mogą być finansowane szkolenia zarówno dla cudzoziemców jak i polskich pracowników, które adresują specyficzne potrzeby, jakie maja pracownicy cudzoziemscy i pracodawcy ich zatrudniający. W uzasadnieniu należy wykazać potrzebę nabycia umiejętności.

 

Priorytety wydatkowania Krajowego Funduszu Szkoleniowego w 2022 r. określone przez Ministra właściwego ds. pracy:

  1. Wsparcie kształcenia ustawicznego dla osób zatrudnionych w firmach, które na skutek pandemii COVID-19, musiały podjąć działania w celu dostosowania się do zmienionej sytuacji rynkowej.
    Warunkiem skorzystania ze środków priorytetu jest oświadczenie pracodawcy o konieczności nabycia nowych umiejętności czy kwalifikacji w związku ze zmianami w profilu działalności lub poszerzeniem /rozwojem działalności związanym z pandemią COVID-19.
  1. Wsparcie kształcenia ustawicznego dla osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem.
    Priorytet adresowany jest przede wszystkim do osób, które w ciągu jednego roku przed data złożenia wniosku o dofinansowanie podjęły pracę po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem. Wnioskodawca powinien do wniosku dołączyć oświadczenie, że potencjalny uczestnik szkolenia spełnia warunki dostępu do priorytetu.
  1. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych.
    PUP w Prudniku przy ocenie wniosków będzie opierał się na zawodach deficytowych określonych w „Barometrze zawodów 2022 r.” dla powiatu prudnickiego oraz dla województwa opolskiego.
  1. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących będących członkami rodzin wielodzietnych.
    Z dofinansowania w ramach priorytetu mogą skorzystać członkowie rodzin wielodzietnych, którzy na dzień złożenia wniosku posiadają Kartę Dużej Rodziny bądź spełniają warunki jej posiadania. Dotyczy to zarówno rodziców i ich małżonków (mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej trójkę dzieci) jak i pracujących dzieci pozostających z nimi w jednym gospodarstwie domowym.
    Wnioskodawca powinien do wniosku dołączyć oświadczenie, że potencjalny uczestnik szkolenia spełnia warunki dostępu do priorytetu.
  1. Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRiPS.
    Pracodawcy zamierzający skorzystać z tego priorytetu powinni wykazać, że współfinasowane ze środków KFS działania zmierzające do podniesienia kompetencji pracowników związane są z ich zadaniami realizowanymi w CIS, KIS, WTZ, ZAZ, przedsiębiorstwie społecznym lub spółdzielni socjalnej.
  1. Wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych technologii i narzędzi pracy, w tym także technologii i narzędzi cyfrowych oraz podnoszenie kompetencji cyfrowych.
    Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu powinien udowodnić, że w ciągu jednego roku przed złożeniem wniosku bądź w ciągu trzech miesięcy po jego złożeniu zostały/zostaną zakupione nowe i urządzenia, bądź będą wdrożone nowe technologie i systemy, a osoby objęte kształceniem ustawicznym będą wykonywać nowe zadania związane z wprowadzonymi/planowanymi do wprowadzenia zmianami. Składając stosowny wniosek o dofinasowanie podnoszenia kompetencji cyfrowych Wnioskodawca w uzasadnieniu powinien wykazać, że posiadanie konkretnych umiejętności cyfrowych, które objęte są tematyką wnioskowanego szkolenia jest powiązane z praca wykonywaną przez osobę kierowaną na szkolenie.
  1. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących w branży motoryzacyjnej.
    Warunkiem dostępu do niniejszego priorytetu jest posiadanie odpowiedniego kodu PKD oraz zawarte we wniosku o dofinasowanie wiarygodne uzasadnienie konieczności nabycia nowych umiejętności.

Przy rozpatrywaniu wniosków uwzględnia się:

UWAGA !!!

  1. Wniosek złożony przed lub po wskazanym terminie naboru pozostaje bez rozpatrzenia.
  2. Wniosek niekompletny, bez wszystkich wymaganych załączników, pozostaje bez rozpatrzenia zgodnie z § 6 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 maja 2014 r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 117),
  3. Wyklucza się finansowanie kształcenia ustawicznego rozpoczętego przed zawarciem umowy.

 

Dodatkowe informacje można uzyskać pod nr tel. (77) 436 99 89