Sieć EURES tworzą w praktyce przedstawiciele ministerstw właściwych ds. pracy, centralnych, a także regionalnych i lokalnych urzędów pracy oraz związków zawodowych i organizacji pracodawców.
Sieć EURES została powołana przez Komisję Europejską, aby ułatwiać swobodny przepływ pracowników poprzez:
- międzynarodowe pośrednictwo pracy,
- informowanie na temat warunków życia i pracy w krajach członkowskich,
- identyfikowanie i przeciwdziałanie przeszkodom w mobilności.
Usługi EURES są ogólnodostępne, bezpłatne i skierowane do osób poszukujących pracy, zainteresowanych wyjazdem do innego kraju w celach podjęcia pracy oraz do pracodawców, którzy chcą prowadzić rekrutację pracowników z zagranicy.
Nazwa EURES jest skrótem i powstała z angielskiej nazwy EURopean Employment Services, określającej Europejskie Służby Zatrudnienia.
Celem sieci EURES jest:
- umożliwianie poszukującym zatrudnienia oraz pracodawcom dostępu do informacji oraz doradztwa ułatwiającego przepływ siły roboczej oraz przejrzystość rynku pracy na terenie EOG;
- wymiana pomiędzy partnerami sieci EURES wszystkich informacji na temat wolnych miejsc pracy, profilu regionalnych rynków pracy oraz warunków życia i pracy;
- utworzenie rzeczywistego europejskiego rynku pracy poprzez poprawę warunków swobodnego przepływu pracowników wewnątrz EOG, promując jak największą przejrzystość rynków. Wśród usług proponowanych przez EURES znajdują się bazy danych dotyczące ofert poszukujących i oferujących pracę, warunków życia i pracy w postaci Portalu Internetowego.
Działania EURES:
- informowanie o wolnych miejscach pracy - pomoc i indywidualne doradztwo osobom poszukującym pracy zainteresowanym pracą za granicą w zakresie właściwych wolnych miejsc. Osoby poszukujące pracy otrzymają możliwość zarejestrowania swoich życiorysów w bazie danych życiorysów EURES;
- pomoc pracodawcom w rekrutacji pracowników z innych krajów EOG - usługi informacyjne i rekrutacyjne na rzecz pracodawców, którzy chcą zatrudnić pracowników z innych krajów, z uwzględnieniem doradztwa i pomocy przy określaniu profilu potencjalnych kandydatów;
- informowanie o warunkach życia i pracy w krajach EURES - informacje i poradnictwo w zakresie warunków życia i pracy w krajach EURES;
- przekazywanie informacji o rynkach pracy.
Europejski Portal Mobilności Zawodowej
Sieć EURES wspiera specjalny portal internetowy Komisji Europejskiej www.eures.europa.eu, który jest źródłem wiedzy na temat zagadnień związanych z poruszaniem się na europejskim rynku pracy.
Portal umożliwia osobom poszukującym pracy znalezienie zatrudnienia, a pracodawcom rekrutację pracowników. Użytkownicy portalu mogą skorzystać między innymi z:
- bazy ofert pracy pracodawców zainteresowanych rekrutacją pracowników z zagranicy,
- bazy CV osób zainteresowanych podjęciem zatrudnienia za granicą,
- bazy informacyjnej o warunkach życia i pracy w krajach członkowskich.
EURES przygraniczny
EURES odgrywa również szczególną rolę w regionach przygranicznych poprzez ponad 20 transgranicznych partnerstw EURES T, które pomagają mieszkającym w jednym kraju, a dojeżdżającym do pracy w regionie przygranicznym sąsiedniego kraju.
Strony internetowe dot. EURES:
www.eures.praca.gov.pl, www.eures.europa.eu - Europejski Portal Mobilności EURES
www.europass.cedefop.europa.eu - Europejskie CV (Europass-CV)
Informacje dotyczące ofert pracy za granicą w ramach EURES, funkcjonowania Sieci EURES można uzyskać u Pośrednika pracy ds. EURES.